Slovenskí volejbalisti zdolali Grécko 3:0 a postúpili na ME

01.06.2014 Celý región

Rentis 31. mája (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti postúpili piatykrát v rade a ôsmy celkovo na majstrovstvá Európy. Priamu účasť si zabezpečili sobotňajším víťazstvom v treťom zápase na 2. kvalifikačnom turnaji v gréckom Rentise nad domácim výberom 3:0.

Zverencom trénera Flavia Gulinelliho pritom stačilo na prvenstvo v skupine a priamy postup na ME získať jediný set. To sa im podarilo už v úvodnom, ktorý vyhrali 25:22. Celkový triumf podčiarkli v ďalších dvoch setoch (21, 23).

Slováci sa zúčastnia už na svojich 8. majstrovstvách Európy. Prvýkrát sa medzi európskou elitou predstavili v roku 1997, nasledovali šampionáty v rokoch 2001, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, na budúci rok sa európsky šampionát uskutoční v Bulharsku a v Taliansku. Doposiaľ najlepší výsledok dosiahli v roku 2011, keď na ME v Česku a v Rakúsku obsadili 5. miesto.

Gréci sa hneď v úvode ujali vedenia 2:0, ale Kohút dvoma útokmi a esom vyrovnal na 3:3. Oba tímy potom pokračovali bod po bode, Slováci prvýkrát v zápase viedli po bloku Masného - 8:7. Prvý brejk v zápase získali po ese Janušeka a viedli 13:11. Potom dali Gréci aut a bolo 15:12. Na druhom technickom timeoute vyhrávali Slováci po Kohútovom útoku stredom 16:13. Domáci volejbalisti po ese Armenakisa znížili na 15:16. Potom Bencz na dvakrát vybojoval pre Slovákov bod po dlhej výmene a upravil na 19:17. Gréci riskovali servis, ale Slováci si s prihrávkou dali rady, Paták priblížil Slovákov k zisku dôležitého setu a upravil z hlavného kolíka na 22:20. Víťazstvo v prvom sete a tým pádom postup na majstrovstvá Európy spečatil esom Kohút a Slováci vyhrali 25:22. Zisk setu im stačil na prvé miesto v skupine a priamy postup na ME.

Aj napriek tomu, že mali postup vo vrecku, tak nepoľavili a výbornou hrou mierili za víťazstvom. Celý čas mali na vrch a na druhom technickom timeoute viedli po Janušekovom útoku 16:11. Gréci potrebovali nutne získať tri body aspoň na druhé miesto, znamenajúce baráž, ale Slováci boli proti a vyhrali druhý set 25:21. Tým pádom stratili Gréci šancu aj na druhé miesto a do baráže pôjdu z druhého miesta Estónci.

V treťom sete už tréner Gulinelli vystriedal, napriek tomu Slováci viedli 15:13 a potom 19:17. Gréci v koncovke vyrovnali, ale slovenskí volejbalisti nakoniec vyhrali aj tretí set 25:23.

sumár (svf.sk):

Slovensko - Grécko 3:0 (22, 21, 23)
Slovensko: Masný, Bencz, Kohút, Paták, Červeň, Janušek, libero Kubš (Kostoláni, Zaťko)

Grécko: Tzourits, Petreas, Kokkinakis, Protopsaltis, Armenakis, Kournetas, libero Stefanou (Tzioumakas, Koumentakis)

Flavio Gulinelli, tréner SR (svf.sk): "Sme veľmi spokojní a šťastní z toho, čo sme dokázali. Možno to nebol náš najlepší výkon, ale dôležitosť zápasu bola veľmi vysoká a som rád, že ho chalani zvládli. Prvý set bol trochu nervózny z oboch strán, ale v závere sme to ustáli a mohli sme sa upokojiť. Po druhom vyhratom sete sme dali šancu aj hráčom z lavičky a aj oni to zvládli perfektne. Vedeli sme, že nám stačí na postup vyhrať jeden set, ale na to sme sa vôbec nespoliehali. Pred zápasom sme si jasne povedali, že naším cieľom je vyhrať 3:0 a vrátiť Grékom prehru z Popradu. Myslím, že takto má vyzerať mentalita tímu, ktorý sa chce zlepšovať a hrať volejbal na vysokej úrovni. Aj preto som veľmi rád, že sme to dokázali."

Emanuel Kohút, blokár SR (svf.sk): "Som veľmi rád, že sme ustáli absenciu Fera Ogurčáka, ktorý je kľúčovým hráčom nášho tímu. Chalani to veľmi dobre zvládli, ustáli sme to na prihrávke a celý zápas sme dobre útočili. Pred zápasom som sa trochu bál, aby sme sa neuspokojili, že nám stačí vyhrať jeden set. Zvládli sme to však perfektne, vrátili sme Grékom prehre 0:3 z Popradu a som veľmi šťastný."

ďalší zápas:

Maďarsko - Estónsko 1:3 (27, -17, -19, -16)

Konečná tabuľka C-skupiny:

1. SLOVENSKO 6 5 1 15:4 15 - postup na ME 2015
2. Estónsko 6 4 2 12:9 12 - účasť v barážovej III. fáze kvalifikácie o postup na ME 2015
3. Grécko 6 3 3 10:10 9
4. Maďarsko 6 0 6 4:18 0